Shopify vs WooCommerce – najważniejsze różnice

Rynek eCommerce to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów handlowych w Polsce. Ograniczony dostęp do zakupów stacjonarnych spowodowany pandemią sprawił, że coraz więcej osób upodobało sobie zakupy przez internet, a co za tym idzie – spora część przedsiębiorców zdecydowała się przenieść swoje biznesy do internetu. Jeśli i Ty stoisz przed takim wyborem i zastanawiasz się, czy warto sprzedawać w internecie oraz jaki silnik wybrać dla Twojego sklepu – sprawdź nasz poradnik. Omawiamy najważniejsze różnice popularnych technologii funkcjonujących w eCommerce. Sprawdzamy, u kogo sprawdzi się WooCommerce, a kto powinien jednak postawić na Shopify.

 

Co to jest WooCommerce?

WooCommerce to wtyczka do WordPressa, stworzona przez WooThemes. Pozwala ona na przekształcenie strony lub bloga w sklep internetowy. Instalacja WooCommerce odbywa się na tej samej zasadzie co instalacja każdej innej wtyczki WordPress. Wystarczy przejść do zakładki wtyczek, znajdującej się w kokpicie, wyszukać ją i zainstalować.

Decydując się na silnik WooCommerce, należy liczyć się z tym, że niezbędny będzie nakład własnej pracy oraz wykwalifikowanych developerów.

 

Co to jest Shopify?

Jeśli planujesz rozpocząć sprzedaż internetową, potrzebujesz swojego własnego sklepu. Istnieją trzy podstawowe rodzaje platform eCommerce: OpenSource, Saas oraz platformy dedykowane. Shopify zaliczany jest do platform Saas, zaś WooCommerce – OpenSource. Sklepy na Shopify działają na zasadzie abonamentu, dzięki czemu wraz z miesięczną opłatą masz dostęp do różnego rodzaju funkcji.

 

Warte podkreślenia jest to, że Shopify w zależności od wybranego pakietu ma różne funkcje, jednak w każdym planie możliwe jest zarządzanie na platformie nieograniczoną liczbą produktów.

 

Głównymi zaletami Shopify jest to, że klient nie musi martwić się o elementy, takie jak hosting, domena czy certyfikat bezpieczeństwa SSL, zaś na każdym etapie działania sklepu, Shopify oferuje dodatkowe wsparcie techniczne. Dodatkowo w wersji Plus otrzymujemy również dedykowanego naszemu sklepowi opiekuna, który w każdej chwili będzie gotowy udzielić nam potrzebnej pomocy czy rady.

 

Shopify to w pełni hostowana platforma SaaS, z bardzo rozwiniętym własnym ekosystemem i ogromną liczbą rozszerzeń, a także wieloma partnerami biznesowymi i technologicznymi.

Shopify vs WooCommerce – porównanie

 

Podstawowe różnice

Pierwsza różnica pomiędzy Shopify i WooCommerce jest widoczna w momencie zakładania sklepu. WooCommerce to wtyczka do WordPressa, aby rozpocząć sprzedaż online z jej pomocą, niezbędna jest instalacja WordPressa, wykupiony hosting i własna domena. Zakładanie sklepu jest bardzo proste, a w internecie znajduje się wiele poradników na ten temat. Plugin WordPressowy, jakim jest WooCommerce ma wielu entuzjastów.

Po wgraniu wtyczki należy skonfigurować sklep. Przechodząc do Ustawień, możesz:
• wybrać walutę sklepową
• wpisać adres sklepu
• dodać produkty
• wgrać integrację z systemami wysyłki i płatności
• dodać wtyczki marketingowe.

Jeśli chodzi o Shopify, to warto podkreślić, że oferuje on pakiet usług już na samym początku użytkowania. Sklep internetowy zbudowany w Shopify posiada hosting. Do sklepu przypisana jest domena tymczasowa, którą w każdej chwili można zmienić na docelową. Co niezwykle ważne – sklep jest wyposażony w certyfikat bezpieczeństwa SSL. Osoba decydująca się na rozpoczęcie sprzedaży w internecie nie musi więc zajmować się tymi kwestiami i dodatkowo za nie płacić. Inaczej jest w przypadku WooCommerce – domena, hosting i wszelkie certyfikaty to osobna, dodatkowa kwestia, którą musisz zająć się samodzielnie. Warto też podkreślić, że Shopify to system niezwykle intuicyjny, dzięki czemu każdy, po uprzednim zapoznaniu, może swobodnie w nim działać, niezależnie od umiejętności z zakresu IT.

 

Shopify vs. WooCommerce – co jest potrzebne do startu sklepu?

Zastanawiasz się, co jest wymagane do startu sklepu? W zależności od silnika, potrzeby te będą się różnić. Shopify to gotowe rozwiązanie. Po założeniu konta uzyskujesz dostęp do platformy sprzedażowej i podobnie jak w przypadku WooCommerce, po zalogowaniu musisz uzupełnić podstawowe informacje, dodać produkty, dostosować szablon i zatroszczyć się o potrzebne w Twoim e-biznesie integracje (takie jak np. ERP).

 

Ile kosztuje sklep na WooCommerce?

Koszty utrzymania sklepu to kwestia, która już na samym początku interesuje przedsiębiorców. WooCommerce to wtyczka w pełni darmowa, jednak warto pamiętać, że można ją zainstalować na stronie stworzonej w WordPressie, który oczywiście wymaga opłacenia. Warto mieć także na uwadze, że WooCommerce nie obejmuje domeny i hostingu, które także są płatne. Każdy sklep zbudowany z wykorzystaniem wtyczki WooCommerce wyposażony jest w jedynie podstawową funkcjonalność. Należy więc liczyć się z kosztem zakupu wtyczek, rozszerzeń oraz płatnych szablonów, które wpływają na poprawę użyteczności serwisu i ułatwią obsługę sklepu.

Warto podkreślić, że oprócz różnorodnych szablonów, WooCommerce to platforma otwarta pod względem kodowania – każdy z szablonów może być dowolnie zmieniany i personalizowany.

 

Ile kosztuje sklep na Shopify?

Koszt abonamentu uzależniony jest od pakietu, który wybierzesz. Poszczególne opcje różnią się od siebie liczbą dostępnych funkcji oraz stopniem ich
zaawansowania.

Podstawowe pakiety to:

  • Basic Shopify – 29$ miesięcznie (około 113 zł).
  • Shopify – 79$ miesięcznie (około 310 zł).
  • Advanced Shopify – 299$ miesięcznie (około 1175 zł).

 

Wsparcie

Ważną kwestią jest pomoc techniczna – Shopify oferuje wsparcie 24h/7 dni w tygodniu zarówno w formie telefonicznej, mailowej, jak i poprzez chat na żywo w języku angielskim. To ogromne ułatwienie dla użytkowników niemających wystarczającej wiedzy i umiejętności, by na własną rękę rozwiązywać problemy natury technicznej. Obydwie platformy wyposażone są w rozbudowane sekcje FAQ oraz najczęstsze problemy, a także posiadają fora i społeczności, które pozwalają znaleźć odpowiedzi na różnorodne pytania.

 

Rozwój

Istnieje wiele czynników, które brane są pod uwagę podczas tworzenia sklepu internetowego. W początkowej fazie są to głównie cena budowy strony i jej wygląd. W miarę rozwoju biznesu przedsiębiorcy zaczynają zwracać jednak uwagę na inne kwestie, takie jak np. możliwości rozwoju. Czy Shopify i WooCommerce umożliwiają rozwój sklepu internetowego? W przypadku sklepów na Shopify nie ma z tym żadnego problemu, wystarczy jedynie zmienić plan cenowy na wyższy i bardziej rozwinięty, dostosowany do wielkości biznesu. Zmiana ta nie wymaga żadnych dodatkowych działań. W przypadku Shopify Plus rozwój jest możliwy poprzez tworzenie kopii sklepu, co ułatwia wchodzenie na nowe, zagraniczne rynki. Zyskujemy również dostęp do ogromnej bazy aplikacji. App Store pozwala na dowolne modyfikowanie i dostosowywanie sklepu w zależności od potrzeb.

W przypadku WooCommerce sprawa nie jest już tak jednoznacznie łatwa. Z racji tego, że WooCommerce to rozwiązanie Open Source, to administrator w największym stopniu zarządza sklepem i to od jego umiejętności zależy powodzenie w kwestii rozwijania sklepu. WordPress daje takie możliwości, wymaga to jednak umiejętności.

 

Metody płatności

w Shopify mamy możliwość wykorzystania najbardziej popularnych i najczęściej używanych metod płatności, takich jak karta kredytowa, szybkie przelewy czy Paypal. W przypadku wszystkich dostawców pobierana jest opłata, która zależy od procentu uzyskanych przychodów i/lub stawek poszczególnych operatorów płatności.

Jeśli zaś chodzi o WooCommerce, platforma może wykorzystywać popularne metody płatności – dostępna jest więc np. płatność za pomocą kart kredytowych, za pośrednictwem dostawców usług płatniczych Stripe.

 

Bezpieczeństwo danych

W przypadku WooCommerce to właściciel sklepu posiada pełne prawa zarówno do swoich danych, jak i danych klientów sklepu i tylko on decyduje o tym, w jaki sposób będą one wykorzystywane i gdzie będą przechowywane. Dlatego warte podkreślenia jest to, że w tym przypadku cała odpowiedzialność spoczywa właśnie na osobie zarządzającej sklepem.

W przypadku Shopify sprawa ma się nieco inaczej – to Shopify bierze pełną odpowiedzialność, za dane zarówno sklepów, jak i ich klientów. Daje również możliwość eksportu danych, przy czym zachowuje ich kopie na swoich serwerach.

 

Wsparcie wielojęzyczne

W przypadku Shopify Plus mamy możliwość wdrożenia nawet 10 osobnych sklepów w różnych wersjach językowych. W praktyce oznacza to, że posiadając sklep główny w wersji polskiej, można do niego utworzyć nawet do 9 wersji językowych.

WooCommerce nie posiada specjalnych opcji umożliwiających wsparcie wielojęzyczne sklepu. Wprowadzenie kilku wersji językowych może być więc w tym przypadku problematyczne.

 

Pozycjonowanie

Proces pozycjonowanie sklepu na platformie Shopify jest bardzo przystępny ze względu na szereg dostępnych opcji i funkcji platformy. Shopify skupia się głównie na optymalizacji treści na stronie.

Funkcje Shopify, które ułatwiają pozycjonowanie to m.in.:

• generowanie mapy strony
• edycja pliku robot.txt
• automatyczne dodawanie nazwy sklepu w metadanych
• edytor meta tagów
• edycja adresów URL na wszystkich podstronach
• optymalizacja atrybutu alt w zdjęciach
• automatyczne generowanie linków kanonicznych.

 

Shopify Plus oferuje różnego rodzaju narzędzia marketingowe, w tym również analityczne, dzięki którym w jednym miejscu mamy zebrane statystyki dotyczące liczby wizyt na stronie oraz słowa kluczowe, które były przyczyną wizyty klienta w sklepie. Integracja z Google Analytics ułatwia zaś śledzenie zachowań użytkowników w sklepie, dzięki czemu możliwe jest jeszcze bardziej szczegółowe poznanie potrzeb klientów. Jedną z ważnych funkcjonalności Shopify jest automatyczne tworzenie mapy witryny oraz konfigurowanie nagłówków.

 

Shopify to platforma o wysokiej funkcjonalności, jeśli chodzi o kwestię SEO. Posiada różnego rodzaju wtyczki, służące do wykonywania zmian i optymalizacji w tym zakresie. Narzędzia, takie jak Smart SEO, SEO Doctor czy SEO Image Optimizer umożliwiają wykonywanie zmian, bez konieczności posiadania szczegółowej wiedzy w zakresie kodowania.

 

Shopify, dzięki szeregowi różnorodnych funkcjonalności umożliwia wykonanie zmian istotnych pod względem SEO, nie ograniczając przy tym wydajności witryny. Uniwersalne i w pełni konfigurowalne funkcje gwarantują zaspokojenie potrzeb każdego biznesu, niezależnie od jego wielkości, zaś solidna architektura pozwala na skalowanie działań w jak najszybszy sposób.

 

Co istotne – działania prowadzone w obrębie eCommerce wymagają szybkiego reagowania na zmiany, pojawiające się w tej przestrzeni. Shopify znacznie ułatwia ten proces, ponieważ to właśnie w oficjalnym sklepie Shopify wszelkie nowe integratory, aplikacje i wtyczki pojawiają się najszybciej.

 

Jeśli chodzi o WooCommerce, dostępna jest wtyczka Yoast SEO, która usprawnia działania. Pamiętajmy jednak, że sama wtyczka to nie wszystko, pozycjonowanie to proces długofalowy, który dopiero po czasie przynosi zamierzone efekty. W przypadku WooCommerce domyśle funkcje, związane z przeglądaniem produktów i dokonywaniem zakupów zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami User Experience. Jeśli jednak chcesz wzbogacić swój sklep o nowe funkcjonalności, niezbędna będzie ingerencja programisty lub zakup płatnych, dodatkowych rozszerzeń do wtyczki WooCommerce.

 

Design

Jeśli chodzi o kwestie designu powiązane z Shopify, znajdziemy tu jedne z najlepiej zoptymalizowanych pod kątem UX szablonów eCommerce. Co niezwykle ważne, są one w pełni edytowalne, responsywne – każdy z nich dostosowany jest do wyświetlania w wersji mobilnej, a także przetestowany pod względem optymalizacji konwersji. W przypadku sklepów na Shopify nie ma możliwości edycji procesu checkoutu, chyba że korzystasz z planu typu enterprise – Shopify Plus.

Mimo tego, że WooCommerce to wtyczka do WordPressa, darmowe szablony są w pełni profesjonalne i dostosowane do urządzeń mobilnych, a niektóre są również niezwykle intuicyjne w edycji.

 

Opcje rozszerzalności

API Shopify umożliwia niemal natychmiastowe połączenie platformy Shopify z oprogramowaniem innych firm, np. systemami ERP, PIM. Klienci mają również możliwość zainstalowania aplikacji z Shopify App Store, które w zależności od rodzaju pomagają zbudować firmę, zintegrować sklep z usługami zewnętrznymi czy dodać funkcje do panelu administracyjnego. Shopify daje także możliwość użycia aplikacji niestandardowych lub tworzenia własnych, dedykowanych aplikacji, bazując na API Shopify. W ten sposób tworzyć można publiczne i customowe aplikacje.

 

WooCommerce to platforma Open Source, a co za tym idzie – możliwość edycji kodu źródłowego jest nieograniczona. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie dowolnych zmian sklepu internetowego. Konieczna jest do tego znajomość języka programowania PHP lub zatrudnienie specjalisty. W praktyce nieograniczone możliwości mogą również skutkować błędnie wprowadzonymi zmianami i problemami, co prowadzić może do tego, że sklep tymczasowo lub na stałe przestanie działać.

 

WooCommerce – dla kogo?

Woocommerce to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć swój własny sklep i posiadają czas oraz umiejętności do jego stworzenia lub pragną zlecić to działanie usługodawcy. WooCommerce jest także dla osób, które planują dostosować sklep do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań. WooCommerce wymaga od właściciela pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo sklepu i danych.

 

Shopify – dla kogo?

Shopify to platforma, która umożliwia działania na wielu polach w sposób zgodny z najnowszymi trendami i nowinkami technologicznymi. Shopify umożliwia efektywne wdrożenia sklepów z szeregiem różnorodnych funkcjonalności, istotnych z punktu widzenia klienta. Intuicyjny interfejs sprawia, że obsługa sklepu jest niezwykle prosta.

 

WooCommerce czy Shopify?

Obydwa rozwiązania posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Zarówno Shopify, jak i WooCommerce sprawdzi się w przypadku początkujących biznesów. W przypadku Shopify dostępność różnorodnych planów umożliwia wybór tego odpowiedniego w zależności od wielkości biznesu i potrzeb przedsiębiorcy – biznesom rozwijającym się polecamy Shopify Lite i Shopify Basic, a także plan Shopify Advanced, zaś dużym sklepom, nastawionym na internacjonalizację – Shopify Plus. Darmowy okres próbny pozwala sprawdzić, czy funkcje, oferowane przez platformę są dla nas odpowiednie, zaś duża intuicyjność poruszania się po przestrzeni sklepu znacząco przemawia na korzyść Shopify. W przypadku WooCommerce musisz liczyć się z tym, że niezbędna będzie współpraca z developerami.

Ewelina Wróbel
W Brand Active na stanowisku SEO Specialist. Na co dzień zajmuje się tworzeniem treści dla sklepów internetowych, strategią łączenia linków oraz przygotowywaniem strategii pozycjonowania.

Chcesz pracować z doświadczonymi specjalistami?

Porozmawiajmy o naszych rozwiązaniach dla Twojego biznesu.

Skontaktuj się z nami

Polecane wpisy

Filozofia Agile - czym jest metodyka zwinna?

Agile to termin, który z roku na rok zyskuje na popularności. Dlaczego? Oczywiste jest, że elastyczne zarządzanie i jego pozytywne efekty pożądane są przez coraz większe grono kadr zarządzających, nie tylko z branży IT. Czym jest metodyka Agile i skąd się wzięła? Jakie korzyści wynikają z jej stosowania? Czy Agile rzeczywiście gwarantuje sukces?
5.05.2022
Czytaj więcej Strzałka

Zwroty w Shopify - jak je zautomatyzować przyczyniając się do wzrostu sprzedaży i zadowolenia klientów.

Jak bardzo istotne są zwroty w eCommerce? Obecne czasy pandemii i przyzwyczajenie konsumenckie przyczyniają się do częstszych decyzji zakupowych, niejednokrotnie nietrafionych. Zwiększenie zaufania do sklepów internetowych, nowe formy płatności, niedostępność centrów handlowych w niedziele, strach przed zakażeniem i wiele innych czynników powoduje zwiększenie sprzedaży online i jednocześnie zwiększenie ilości zwrotów.
3.03.2022
Czytaj więcej Strzałka