Wdrożenia PIM - Akeneo

Wdrażamy systemy zarządzania informacją o produkcie – PIM

System PIM to usługa, po którą zgłaszają się przedsiębiorstwa świadomi własnego chaosu dotyczącego gromadzonych i publikowanych informacji o produktach w różnych działach firmy.

Wdrożenie systemu PIM to kompleksowa usługa składająca się z:

  • audytu obecnego sposobu gromadzenia informacji o produktach
  • przygotowania strategii wdrożenia środowiska PIM
  • wdrożenie systemu PIM Akeneo i dostosowanie do potrzeb
  • integracji kanałów sprzedaży i dystrybucji treści
  • doradztwo w stworzeniu logicznych i funkcjonalnych struktur
  • szkolenia i pomoc dla użytkowników (category manager, seo manager itp.)
  • ciągły nadzór i doradztwo w rozwoju środowiska PIM

Co mówią klienci o Akeneo?

Podczas wdrożenia naszego sklepu na Shopify dużą uwagę przywiązywaliśmy do odpowiedniego systemu do zarządzania produktami. Polecano nam Akeneo i uważamy, że była to bardzo dobra decyzja. Narzędzie jest łatwe i intuicyjne w obsłudzie. Pomaga nam w tworzeniu i porzerzaniu listy ofert. W atrakcyjny sposób umożliwia prezentację produktów oraz aktualizację kart produktów w obu naszych kanałach sprzedaży. System działa naprawdę szybko. Przyspiesza przygotowywanie kart produktowych, ale i pozwala na wprowadzenie globalnych zmian w ofercie. Ważna jest dla nas też możliwość filtrowania po drzewach kategorii. Dzięki temu możemy odnaleźć potencjalne błędy w danych i szybko je zaktualizować. To co naszym zdaniem wymaga poprawy, to możliwość edycji kolejności zdjęć produktowych oraz możliwość tworzenia powiązań krzyżowych między kompelementarnymi produktami. Proces wdrożenia Akeneo w naszej firmie rozpoczął się od szkolenia z zakresu funkcjonalności oraz obsługi narzędzia, obecnie natomiast działa na nim głównie nasz zespół eCommerce. Uważam, że decyzja o wyborze Akeneo była słuszna i mogę polecić go biznesom takim jak nasz.

Paweł Lewandowski, Member of the Board PM Sport

Implementacja PIM

Wdrażamy środowiska PIM w oparciu o Akeneo

Dowiedz się jak działamy – krok po kroku:

1 krok wdrożenia PIM

Pierwszym krokiem jest określenie potrzeb przedsiębiorstwa. Zawsze zaczynamy od konsultacji, wystarczy kilkanaście godzin mini-audytu, żeby określić czy wdrażanie środowiska PIM jest potrzebne. W formie spotkania lub wideo-konferencji nasi eksperci ocenią potrzeby przedsiębiorstwa, które planuje wdrożyć system Product Information Management.

2 krok wdrożenia PIM

Drugim krokiem jest ustalenie, gdzie i jakie informacje o produkcie znajdują się we firmie (ERP, katalogi z danymi, arkusze excel, sklepy internetowej itp.) Określamy gdzie i w jaki sposób przekazywane będą informacje (sklepy internetowe, b2b, drukowane katalogi, cenówki sklepowe, aplikacja mobilna itp.).

3 krok wdrożenia PIM

Trzecim krokiem jest przygotowanie środowiska serwerowego na AWS lub innego wskazanego przez zamawiającego. Środowisko serwerowe zostaje skonfigurowane na potrzeby najnowszej wersji oprogramowania Akeneo. Następnie instalujemy Akeneo.

4 krok wdrożenia PIM

Czwarty krok to dostosowanie systemu Akeneo do potrzeb przedsiębiorstwa m.in. zmiany w kodzie i instalowanie dodatków. Mając ustaloną w drugim kroku strukturę danych, system jest indywidualnie konfigurowany (kanały, wymagalność, rodziny, języki, lokalizacje, waluty, cechy, warianty itp.)

5 krok wdrożenia PIM

Piąty krok to przekazanie pierwszych danych z aktualnej bazy produktów (lub stworzenie nowej), która staje się podstawą do dalszych prac. W zależności od wielkości bazy i lokalizacji, produkty zostają zaimportowane do PIM Akeneo poprzez plik .csv lub poprzez komunikację API. Mając już dane w PIM przeszkoleni użytkownicy rozpoczynają wprowadzanie lub wzbogacanie treści.

6 krok wdrożenia PIM

Szósty krok to integracja systemu Akeneo z kanałami sprzedaży i innymi miejscami gdzie należy dystrybuować treści (content produktowy). Na tym etapie implementowany zostaje konektor do sklepu internetowego lub platformy B2B, który odpowiedzialny będzie za przesyłanie treści. W przypadku Shopify lub Magneto, korzystamy z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku, a następnie dostosowujemy do potrzeb zamawiającego.

7 krok wdrożenia PIM

Siódmym krokiem jest szkolenie zespołu i wszystkich zaangażowanych w utrzymanie oraz rozwój e-commerce. Wraz ze szkoleniem ostatecznie ustawiane zostają schematy prac na danych, wymagalności oraz drzewo uprawnień. Pod okiem naszych konsultantów zespół rozpoczyna uzupełnianie danych i wymianę danych.

8 krok wdrożenia PIM

Ósmy, ostatni etap to bieżące wsparcie. Wdrożeniem środowiska PIM wymaga bieżącego utrzymania i kontroli. Ze względu na złożoność i różnorodność kanałów, co jakiś czas może być wymagana aktualizacja oprogramowania lub zmiana ustawień. Również wraz ze zmianą potrzeb przedsiębiorstwa i jego rozrostu mogą dochodzić nowe potrzeby, nowe kanały, nowe wersje językowe co dzięki wdrożonemu środowisku PIM Akeneo będzie możliwe.

Nasi liderzy

Szczepan Machaj

Szczepan Machaj Lead PHP Developer

Lead PHP Developer z siedmioletnim doświadczeniem. Pasjonat programowania oraz bezpieczeństwa w IT. Realizuje aplikacje rozszerzające funkcjonalności Shopify oraz zajmuje się wdrażaniem, utrzymaniem PIM Akeneo, a także pisze connectory integrujące Akeneo z innymi systemami.

Skontaktuj się i poznaj korzyści współpracy ze Specjalistami Akeneo
Zadzwoń i zapytaj nas o dostępność tel. +48 17 770 73 96
lub wyślij przez formularz
Formularz kontaktowy


Baza wiedzy o PIM