Shopify Plus – kiedy nie warto?

Shopify PLUS dlaczego nie warto?

Shopify to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijająca się platforma eCommerce w modelu subskrypcyjnym (SaaS). System dostępny jest w kilku pakietach oraz wariantach cenowych. W poniższym artykule skupimy się na omówieniu poszczególnych możliwości Shopify w zależności od pakietu oraz przedstawimy, jaka licencja w zależności od etapu rozwoju biznesu eCommerce jest dla klienta optymalna. 

 

Aktualny cennik Shopify:

https://www.shopify.com/pricing

 

Sklepy na Shopify dostępne są w 4 różnych pakietach:

 

 • Basic (29,00$)
 • Shopify (79,00$)
 • Advanced (299,00$)
 • PLUS (2000,00$)

 

Każdy z pakietów różni się dostępnymi funkcjami lub infrastrukturą systemu. Pakiety Basic, Shopify oraz Advanced różnią się architekturą. Główne różnice w funkcjonalnościach pomiędzy poszczególnymi pakietami to:

 

 • Staff accounts (Ilość dostępnych kont dla użytkowników)
 • Inventory locations (Ilość powiązanych sklepów / magazynów)
 • Reports 
 • Shopify payments (wysokość stawki, im wyższy plan, tym niższa stawka prowizji do zapłacenia)

Shopify Payments

 

Wybierając pakiet od Shopify Basic do Shopify Advanced, otrzymujemy szereg opcji dostępnych w systemie. Shopify posiada rozbudowany App Store, który dostępny jest dla wszystkich użytkowników niezależnie od planu. System możemy rozbudować o dowolną aplikację dostępną w App Store. Należy pamiętać, że część aplikacji dostępnych jest jedynie w planach płatnych.

 

Aplikacje możemy podzielić w zależności od zastosowania:

 

 • marketing (e-mail marketing, marketing automation, facebook, google)
 • logistyka (kurierzy, POSy)
 • płatności
 • edycja produktów (masowa edycja produktów, przypisywanie tagów)
 • rozbudowa lub modyfikacja sklepu (dodanie nowych funkcjonalności, rozbudowa wyszukiwarki, rozbudowa filtrów, dodanie nowych modułów itp…)

 

Appstore ze wszystkimi dostępnymi aplikacjami dostępny jest pod poniższym linkiem:

https://apps.shopify.com/?locale=pl

Shopify Plus możliwości

 

Shopify Plus różni się od standardowych licencji Shopify. Poniżej zestawienie najważniejszych z nich. Koszt Shopify Plus to 2.000$:

 

Ilość dostępnych instancji

 

W ramach jednej licencji Shopify Plus jesteśmy w stanie stworzyć do 9 instancji na Shopify. W ramach 1 licencji mamy możliwość stworzenia do 9 sklepów internetowych.

Shopify Flow

 

Jest to rozwiązanie polegające na tworzenie zależności między podejmowanymi przez klientów działaniami na stronie sklepu a automatycznymi akcjami. W skrócie pozwala tworzyć automatyzacje, które zaczynają działać pod wpływem wykonanych akcji przez użytkowników lub zdefiniowanych przez nas warunków. Najczęściej wykorzystywane są do zautomatyzowania pracy obsługi sklepu internetowego.

 

Przykłady wykorzystania:

 

 • wysyłka powiadomienia, gdy dany produkt osiągnie stan magazynowy 0 lub zdefiniowany przez nas próg

 

 • przekazanie informacji do firmy kurierskiej lub pośrednika logistycznego o pojawieniu się zamówienia, które będą obsługiwać
 • automatyczne wysyłanie kodów rabatowych do użytkowników.

 


Launchpad

 

Jest to aplikacja dostępna jedynie na planie Shopify Plus. Umożliwia planowanie, tworzenie oraz koordynowanie akcji promocyjnych na sklepie. Np. tworzenie przeceny na produkcie, zmianę baneru lub aktywację POP-UP.

 

Transporter

 

Transporter to aplikacja dedykowana dla tych przedsiębiorców, którzy zmieniają

silnik sprzedażowy swojego sklepu i rozpoczynają migrację na Shopify Plus. Niezależnie od tego, z jakiego środowiska ma nastąpić przejście, aplikacja ma za zadanie ułatwić cały proces. Dzięki użyciu Transportera możliwe jest zmigrowanie zarówno bazy klientów, produktów, jak i listy zamówień.

 

API

 

Shopify Plus oferuje dwukrotnie większą ilość zapytań po API. Pozwala to na uzyskanie szybszego działania zewnętrznych aplikacji, a tym samym szybsze ładowanie się samego sklepu.

 

Panel administracyjny

 

Shopify Plus umożliwia tworzenie kont w panelu administracyjnym bez żadnych

ograniczeń (plany podstawowe w tym zakresie stawiają ograniczenia).

 

Shopify Scripts 

 

Umożliwia customizację Checkoutu z wykorzystaniem Shopify Scripts. Są to fragmenty kodu, które umożliwia tworzenie dodatkowych funkcjonalności na etapie checkoutu. Np. edycję płatności, dostaw (dodanie mapki InPostu), dodanie kodu rabatowego itp., czy dodawanie skryptów śledzących.

 

Shopify Plus, dlaczego nie warto skorzystać?

 

Jeśli myślimy o wyborze systemu Shopify jako pierwszej platformie sprzedażowej, to plany podstawowe (Od Basic do Advanced) będą dla nas optymalnym rozwiązaniem. Shopify posiada gotową infrastrukturę, narzędzia do monitorowania sprzedaży, rozbudowany appstore oraz hosting w cenie abonamentu. Zatem jeśli zależy nam na czasie, dysponujemy mniejszym budżetem i myślimy o kilku rynkach zagranicznych (np. polski, niemiecki, angielski), integracji z baselinkerem i innymi systemami to Shopify w planie podstawowym będzie optymalnym rozwiązaniem.

 

Shopify Plus – dla kogo rozwiązanie?

 

Shopify Plus to koszt 2 000 $ miesięcznie. System dedykowany jest dla świadomych klientów, którzy są liderami w swojej branży lub aspirują do bycia nimi w przyszłości. Decydując się na Shopify Plus, na ogół klienci gotowi są na implementację najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku eCommerce takich jak Shopify Scripts, Shopify Flow czy zwiększenie ilości zapytań po API. 

 

Shopify Plus to również możliwość łączenia się z systemami typu ERP, WMS, PIM, marketplace oraz wiele innych. 

 

Podsumowanie

 

Shopify Plus to wciąż względnie wysoki miesięczny koszt dla mniejszych sklepów internetowych. Dlatego dla właścicieli sklepów internetowych z mniejszą sprzedażą w zupełności wystarczą funkcjonalności Shopify w standardzie od Basic do Advanced.

 

Jeśli zdecydujemy się na Shopify Plus najważniejsze funkcjonalności, które otrzymujemy to możliwość tworzenia do 9 instancji w ramach 1 licencji Shopify Plus, Shopify Scripts umożliwiające edycję oraz customizację checkoutu, dwukrotnie zmniejszony czas zapytania po API oraz wiele innych.

Grzegorz Sękowski
W Brand Active na stanowisku E-Commerce Manager. Na codzień zajmuje się koordynacją działań specjalistów ds. marketingu, audytami e-commerce, wdrażaniem sprzedaży na marketplace oraz porównywarkach cenowych. Prywatnie właściciel marki pościelowej Napnell.

Polecane wpisy

Chcesz pracować z doświadczonymi specjalistami?

Porozmawiajmy o naszych rozwiązaniach dla Twojego biznesu.

Skontaktuj się z nami
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM