Akeneo vs Pimcore – porównanie PIM. Który wybrać?

Akeneo vs Pimcore - porównanie PIM

Rozrost cyfrowego ekosystemu informacji to jedno z następstw intensywnego rozwoju sklepów internetowych. Prowadzisz biznes, który stale poszerzasz o nowy asortyment lub planujesz ekspansję na rynki zagraniczne? Pomyśl o konfiguracji modelu danych produktowych, która pozwoli Ci nie tylko rozwijać firmę, ale i usprawnić pracę zespołu, zwiększyć konwersję i, co najważniejsze, uniknąć chaosu oraz zadbać o pozytywne doświadczenia zakupowe przyszłych klientów. PIM to rozwiązanie, które Ci w tym pomoże. O tym, jak wybrać system zarządzania informacjami piszemy w niniejszym poradniku, na którego łamach prezentujemy zalety systemu Akeneo i Pimcore.

 

Systemy PIM zyskują na popularności. Czym tak właściwie są, jakie zalety niesie ze sobą korzystanie z tego typu rozwiązań i komu są szczególnie polecane?

 

System PIM – technologia zarządzania informacją produktową

System PIM, czyli Product Information Management to oprogramowanie dedykowane zarządzaniu informacją o produkcie oparte o systemy danych, które umożliwiają sprawne tworzenie, kontrolę i rozpowszechnianie w różnych kanałach. Rozwiązania tego typu są nieocenione w gromadzeniu danych i sprawnym zarządzaniu nimi oraz rozpowszechnianiu informacji w różnych kanałach jak systemy eCommerce, serwisy www, aplikacje mobilne, katalogi, czy pliki PDF i inne. Technologia ta znacząco ułatwia swobodne i sprawne zarządzanie zasobami produktów, a, co najważniejsze, przechowywanie ich w jednym miejscu, co wpływa na proces usprawnienia pracy i minimalizację chaosu informacyjnego, czy ryzyka wystąpienia duplikacji treści lub błędów. Systemy PIM działają wielowymiarowo, dzięki czemu są nie tylko dedykowane eCommerce – ze względu na to, że jest to zewnętrzna baza produktów, można ją połączyć zarówno ze sklepem online, sklepem stacjonarnym, jak i infolinią. Może też pełnić funkcję bazy danych dla katalogów i broszur. PIM powstał z myślą o klientach i usprawnieniu ich pracy, a w rezultacie i rozwoju firmy oraz zwiększeniu konwersji, dlatego możliwa jest pełna personalizacja systemu w postaci dopasowania do potrzeb użytkownika i specyfiki jego działalności – integracja z innymi systemami firmy jest wyjątkowo prosta, również za pośrednictwem importu lub eksportu danych, które są dostępne w podstawowych formatach plików. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość dopasowania sposobu włączenia platformy PIM do infrastruktury firmy w oparciu o konkretne wymagania i zapotrzebowanie przedsiębiorstw. Dzięki temu system można zainstalować zarówno na serwerach wewnętrznych, jak i w chmurze, co sprawia, że infrastruktura IT nie jest dodatkowo obciążona – ta opcja jest najchętniej wybierana przez duże firmy, które chcą umożliwić pracownikom dostęp do zasobów w każdym miejscu i o każdym czasie.

Zalety systemów PIM

 

Główne zalety systemów PIM

  • możliwość klasyfikacji produktów i wszelkich informacji o produktach niezbędnych potencjalnym klientom na etapie podejmowania decyzji zakupowych
  • porządkowanie danych pozyskanych z różnych źródeł i możliwość równoczesnego przekazywania ich na inne kanały wraz z opcją tłumaczenia na języki obce
  • usprawnienie wyszukiwania istotnych danych, szybka weryfikacja i ich wzbogacenie oraz aktualizacja danych o produkcie
  • krótszy Time to Market, czyli zmniejszenie czasu dodawania nowego produktu i możliwość rezygnacji z manualnego wprowadzania danych, a co za tym idzie, możliwość szybszego zwiększania asortymentu
  • ograniczenie kosztów obsługi
  • wyższy współczynnik konwersji – wartościowe, spójne i rozbudowane teksty pozytywnie wpływają na decyzje zakupowe klientów, którzy, mając pełny obraz interesującego ich produktu, czy usługi, dokonują trafnych zakupów, tym samym kupując chętniej i rzadziej zwracając nabyty towar.

 

Akeneo vs Pimcore

Akeneo vs Pimcore – czym się wyróżniają?

Jeśli Twoja firma bazuje na wielu kanałach publikacji, asortyment obejmuje wiele produktów, których specyfika wymaga szczegółowego, rozbudowanego opisu, Twój zespół składa się z wielu specjalistów, którzy uzupełniają się w pracy, planujesz ekspansję na rynki zagraniczne, potrzebujesz automatyzacji składu DTP lub obsługi zewnętrznych klasyfikacji, PIM jest rozwiązaniem dla Ciebie. Na rynku dostępnych jest wiele opcji systemów, który z nich wybrać? Poniżej prezentujemy dwa rozwiązania – Akeneo PIM i Pimcore.

 

Akeneo

To system typu open source powstały we Francji, zbudowany w oparciu o technologię Symfony3. Charakteryzuje się wysoką konfiguralnością dzięki modułowej budowie platformy, która pozwala efektywnie i intuicyjnie odwzorować strukturę firmy oraz zachodzące w niej procesy wewnętrzne. To rozwiązanie oferuje trzy warianty:

  • Community Edition
  • Growth Edition
  • Enterprise Edition – ta opcja ma dwa dodatkowe warianty: Flexibility SaaS i Serenity PaaS

Akeneo PIM pozwala na:

  • zarządzanie treściami i danymi o produkcie w jednym miejscu
  • eksportowanie treści i danych do różnych kanałów
  • obsługę treści w wielu językach i walutach
  • wybór danych do eksportu, ich sposób, czas oraz miejsce
  • wsparcie globalnego dostępu do kanałowej sprzedaży.

Akeneo oferuje integrację między innymi z Shopify Plus, Magento 2, eBay, WooCommerce, Aliexpress, WordPress, Salesforce Commerce Cloud, czy Google Shopping oraz umożliwia opcję wewnętrznego wyszukiwania wzbogaconą o smart rules, czyli reguły inteligentnego wyszukiwania i grupowania, co jest szczególnie pomocne w przypadku początkującego eCommerce i firm, które chcą maksymalnie zautomatyzować procesy związane ze sprzedażą. Jak już wspominaliśmy, w systemach PIM możliwa jest pełna personalizacja. Dlatego też, w przypadku Akeneo, użytkownik zyskuje możliwość grupowania produktów i nadawania im dodatkowych wariantów według manualnie wprowadzonych reguł i kategorii. Rozwiązanie to jest równie pomocne w przypadku eksportu danych z platformy. Akeneo ma zależne od siebie spółki również na terenie Niemiec, Izraela, Anglii i USA, dzięki czemu użytkownicy mają możliwość korzystania z różnych dostawców. Niewątpliwą zaletą jest też PXM – podejście Product Experience Management, czyli zarządzanie doświadczeniem klienta, co przejawia się zaprogramowaniem i zoptymalizowanym funkcji w oparciu o subiektywne odczucia związane z korzystaniem z produktu w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby klienta. Na pozytywne doświadczenia zakupowe wpływa również edytor treści tekstowych i graficznych oraz PAM (Product Asset Manager), który wykorzystuje rozbudowaną bibliotekę multimediów, uatrakcyjniając w ten sposób prezentację produktu na stronie, oferując równocześnie dodatkowe opcje w postaci m.in. zarządzania tagami, czy wyszukiwanie produktów na podstawie zdjęć. Pomocny dla użytkowników Akeneo PIM jest również moduł Teamwork Assistant. Jest to wskaźnik przedstawiający postęp publikacji danego produktu oraz jego aktualny status. Opcja ta pozwala lepiej zaplanować kolejne działania, przydzielając osoby odpowiedzialne. Na usprawnienie pracy wpływa również sekcja historii zmian, dzięki której można na bieżąco śledzić wprowadzone już działania. Wybierając Akeneo, użytkownik zyskuje opcję importu danych z plików Excel i CSV, łączenia się z systemami innych stron i dostawców. Przekłada się to na płynny eksport i import dużych ilości produktów przy zachowaniu przejrzystego widoku. Dzięki tworzeniu reguł przepływu pracy i walidacji dla danych, zarządzanie katalogiem produktów jest uproszczone, a poruszanie się po zakładkach intuicyjne. 

 

Pimcore

Podobnie jak Akeneo, Pimcore to rozwiązanie typu open source. To jedyny skonsolidowany system obejmujący zarządzanie informacjami o produkcie, MDM (Master Data Management), DAM (Digital Asset Management) i eCommerce. Scentralizowana platforma łączy kluczowe aplikacje, eliminując konieczność skomplikowanych integracji. Wpływa to bezpośrednio na wydajną i szybką pracę. 

Pimcore łączy wiele funkcji, do których zalicza się:

  • modelowanie danych
  • kierowanie danymi
  • zarządzanie przepływem pracy.

Funkcje te umożliwiają płynne sterowanie informacjami o produktach, również tymi wyjątkowo złożonymi i równoczesne przesyłanie ich do wielu kanałów sprzedaży. Wybierając Pimcore do swojej firmy, użytkownik może scentralizować i ustrukturyzować wszystkie informacje – zarówno te o charakterze marketingowym, jak i technicznym, które dotyczą towaru i dostarczyć wszystkie niezbędne dane do punktów styku z klientem. Ten system PIM można zintegrować m.in. z Magento 2, Shopify Plus, Amazon, Google Shopping, eBay, Facebook. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest łatwość użycia i opcja rozwoju – Pimcore zawiera zaawansowane moduły, do których zalicza się np. API umożliwiające prostą łączność z CRM, ERP i aplikacjami innych firm, uprawnienia użytkowników, system przesyłania wiadomości, architektura Connect Anything umożliwiająca integrację dowolnej ilości danych cyfrowych różnego typu. Dzięki temu Pimcore spełni wymagania przedsiębiorstw o dowolnej wielkości i branży. Wbudowane edytory, integracja z wyszukiwarką Google, opcja raportowania w social media, zarządzanie kodami QR, integracja z Google Analytics i frameworkiem (szkieletem do budowy aplikacji do eCommerce) to cechy, które umożliwiają zbudowanie całego sklepu wyłącznie w oparciu o platformę, jaką jest Pimcore.

 

Akeneo vs Pimcore – który system zarządzania informacjami wybrać?

Ze względu na technologię, Akeneo i Pimcore są do siebie podobne. Jak zatem wybrać system szyty na miarę Twojego przedsiębiorstwa? 

Akeneo to system kompletny i przejrzysty, posiadający szereg gotowych integracji, które rozszerzają funkcjonalności, które są dostępne w wersji OOTB. Oprogramowanie współgra z popularnymi platformami eCommerce, DAM i systemami do tworzenia materiałów marketingowych. Zaletą Pimcore jest z kolei szereg dodatkowych narzędzi, które pozytywnie wpływają na zarządzanie cyfrowymi doświadczeniami potencjalnych klientów. Warto jednak zaznaczyć, że liczba funkcjonalności sprawia, że korzystanie z Pimcore bywa skomplikowane, zwłaszcza na etapie wdrażania się w działanie systemu. To z kolei generuje potrzebę organizowania szkoleń dla pracowników, a co za tym idzie, wpływa na czas wdrożenia. Time to Market jest zdecydowanie dłuższy w przypadku tego systemu PIM. Akeneo jest rozwiązaniem wyposażonym w gotowy szablon produktowy, który można swobodnie rozszerzać według potrzeb. W przeciwieństwie do Akeneo Pimcore nie posiada również funkcjonalności, jaką jest automatyczne uzupełnianie brakujących danych za pośrednictwem tworzenia reguł produktowych.

Aby ułatwić wybór, porównujemy oprogramowanie na poziomie najważniejszych czynników, do których zalicza się elastyczność, personalizacja, łatwość integracji i skalowalność:

Cechy PIM

Dla lepszego zobrazowania zalet obu systemów przygotowaliśmy tabelę z mocnymi stronami obu rozwiązań:

Systemy PIM porównanie

 

Systemy PIM są nieocenione zarówno w małej, jak i dużej firmie. Jeśli chcesz rozwijać przedsiębiorstwo, usprawnić pracę zespołu, zmniejszyć koszty, ryzyko występowania błędów i duplikacji treści, wyjść na rynki zagraniczne i w szybki, intuicyjny sposób rozbudowywać asortyment, dostarczając potencjalnym klientom wartościowe treści produktowe i atrakcyjne doświadczenia zakupowe, Product Information Management bez wątpienia Ci to umożliwi. 

Agnieszka Waliłko
Content specialist. Pasjonatka pisania, na co dzień zajmuje się tworzeniem treści i prowadzeniem kanałów Social Media.

Chcesz pracować z doświadczonymi specjalistami?

Porozmawiajmy o naszych rozwiązaniach dla Twojego biznesu.

Skontaktuj się z nami

Polecane wpisy

Akeneo Shoper Connector - system PIM w sklepie Shoper

Sklepy internetowe i platformy e-commerce odnotowują postępujący rozwój, co przekłada się na rozrost cyfrowego ekosystemu informacji. To z kolei sprawia, że niezbędne jest dostarczenie potencjalnemu klientowi bogatego, spójnego doświadczenia zakupowego, w tym szczegółowych informacji o produktach. Zobacz jak to osiągnąć na platformie Shoper...
1.03.2022
Czytaj więcej Strzałka

Aplikacja Yoast SEO – nowość w Shopify

Nowość w SEO dla Shopify - na platformie dostępna jest popularna wtyczka Yoast zwiększająca jej funkcjonalności z zakresu optymalizacji treści. 
25.01.2022
Czytaj więcej Strzałka