Agencja e-commerce | Strategia, Marketing, Optymalizacja, Audyt

info@brandactive.pl

+48 17 770 73 96

Top

Shoper wycofuje licencje samodzielne. Sprawdź jak zachować swój sklep internetowy

Brand ActivePlatforma Shoper Shoper wycofuje licencje samodzielne. Sprawdź jak zachować swój sklep internetowy
migracja shoper

Shoper wycofuje licencje samodzielne. Sprawdź jak zachować swój sklep internetowy

Właściciele sklepów, którzy decydowali się na platformę Shoper stawali przed dylematem dotyczącym tego, czy skorzystać z usług abonamentowych, czy działać na własną rękę, wybierając licencję samodzielną. Czym różnią się te usługi i która z nich gwarantuje więcej korzyści i możliwości dla przedsiębiorcy? Jak wycofanie licencji samodzielnych z oferty Shoper wpłynie na funkcjonowanie sklepów, które aktualnie korzystają z wycofywanych licencji?

 

Licencja samodzielna – gwarancja niezależności czy dodatkowe obciążenie?


Uwielbiana przez wielu software developerów ze względu na dostęp do plików źródłowych, wybierana najczęściej przez właścicieli sklepów, którzy teoretycznie dysponują technicznym zapleczem. Wybierana przez tych, którzy niechętnie dzielą się danymi, trzymając się z dala od rozwiązań SaaS (w chmurze). Dzisiaj Ci wszyscy, którzy korzystają z licencji samodzielnej stają przed decyzją: Migrować do SaaSa czy zmienić platformę?

 

Istotne jest, że licencja samodzielna zawsze wymagała nakładu dodatkowych, często niemałych kosztów. Dlaczego? Była podatna na generowanie błędów w zakresie działania oprogramowania, wynikających np.: ze starych silników PHP lub biblioteki openSSL. Kupiona jakiś czas temu licencja była bardziej podatna na ataki hakerskie, tym bardziej jeśli nie dbało się o aktualizacje, a co za tym idzie: regularne kupowanie asysty. Kolejnym aspektem potęgującym utrudnienia było prawdopodobieństwo wystąpienia niekompatybilności wprowadzanych na bieżąco modyfikacji z wcześniej wdrażanymi zmianami. Opcja ta niewątpliwie zawsze wymagała nakładu wiedzy, czasu i środków finansowych.

 

SaaS – wygoda, stabilność i rozwój

 

SaaS, czyli software as a service, stanowi usługę abonamentową, w ramach której przedsiębiorca nie musi zaprzątać sobie głowy technicznymi kwestiami, gdyż dba o to usługodawca, zajmujący się utrzymaniem infrastruktury, aktualizacją oprogramowania i wsparciem technicznym, w przypadku platformy Shoper – Dreamcommerce SA. Mówiąc krótko, SaaS jest gotowym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć działalność bez długotrwałych i żmudnych wdrożeń i sporych nakładów finansowych sprzedaż online. Warto zaznaczyć, że dzisiaj Shoper w formie SaaS jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu dużych e-biznesów. To stereotyp, że SaaS nie nadaje się na dłuższą metę, a szczególnie dla firm, które działają na dużą skalę. Dzisiaj Shoper w ofercie abonamentowej oferuje rozbudowany AppStore, w którym można zakupić przydatne wtyczki rozszerzające funkcjonalności, a także umożliwia każdemu zainteresowanemu programowanie nowych wtyczek (aplikacji). Dzisiaj Shoper na licencji abonamentowej jest gotów zintegrować się z wieloma systemami ERP i systemami automatyzacującymi procesy firmowe.


Nadchodzą zmiany – o czym należy pamiętać?


Shoper postanowił rozwiązać sprawę, podejmując decyzję o wycofaniu usługi Licencji Samodzielnej, którą będzie można nabyć wyłącznie do 18.10.2018 roku. Aktualizacja i wsparcie tej usługi zostaną prowadzone do stycznia 2020 roku, po tym terminie, jedyną formą pomocy będzie security bug fix, wydający poprawki wyłącznie w przypadku krytycznych błędów bezpieczeństwa. Ważną informacją jest to, że w styczniu 2020 roku, wcześniej wykupiona asysta zostanie stopniowo skrócona, a koszta stosownie obniżone.

 

Skąd taka decyzja? Funkcjonalność licencji samodzielnych znacząco odbiega od SaaS, równocześnie generując znacznie większe koszta i nie rozwijając się tak prężnie pod względem technologicznym, jak ma to miejsce w przypadku licencji abonamentowych, które są bardziej wygodne dla przedsiębiorców, gwarantując bezpieczeństwo i stabilność pracy. Rezygnacja z wsparcia dla licencji samodzielnych równocześnie przełoży się na zwiększenie oferowanych usług w ramach licencji abonamentowych – rozbudowany system kolejkowania zadań zostanie wyposażony w ulepszony mechanizm wyszukiwania w panelu administracyjnych, a docelowo także na froncie. Shoper zapowiada także między innymi wprowadzenie Progressive Web Apps oraz nowy wygląd narzędzi do filtrowania na liście produktów i zamówień, a to dopiero początek planowanych ulepszeń. Wprowadzanie takich technologii dla sklepu na Licencji Samodzielnej generowałoby zbyt wysokie koszta końcowe dla klienta – rezygnacja z tej opcji niesie zatem ze sobą oszczędności dla przedsiębiorców, przy równoczesnym rozwoju oprogramowania, a co za tym idzie, ulepszaniu funkcjonalności firmy.

Jak przenieść sklep z licencji samodzielnej na abonamentową?

 

Jako przedsiębiorca korzystający z licencji samodzielnej, nie musisz zaprzątać sobie głowy procesem przejścia na licencję abonamentową – zrobimy to za Ciebie, w ramach migracji oferując komplet działań. Sprawdź szczegóły naszej oferty

sklepy na shoper

(Kliknij i sprawdź)

My jesteśmy pewni, że zmiany przyniosą sporo korzyści przedsiębiorcom, którzy stale chcą się rozwijać, poprawiając funkcjonalność swych sklepów. Dzięki migracji z licencji samodzielnej na abonamentową, możecie w lepszy sposób wykorzystać budżet, a także otworzyć się na nowe możliwości.

Marcin Rudzik

CEO w agencji e-commerce Brand Active, właściciel sklepu internetowego strazackie.pl, a także prowadzący podcast Merytorycznie o eCommerce. Doradza i udziela konsultacji w zakresie e-commerce, a jego specjalizacje to przede wszystkim strategie i audyty e-commerce oraz customer experience management.