Shopify Flow – przykłady zastosowania, korzyści biznesowe

Shopify Flow in Shopify Plus

Jeżeli prowadzisz e-commerce, to z pewnością bez problemu zapełnisz kartkę A4 pojedynczymi czynnościami, z którymi mierzysz się każdego dnia. Jestem również przekonany, że starasz się automatyzować swoją pracę i dążysz do tego, by zrobić jeszcze więcej w jeszcze krótszym czasie. Automatyzacja to potężne narzędzie, które odpowiednio zastosowane może przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy, obniżenia jej kosztów oraz eliminacji błędów ludzkich.

 

Zautomatyzuj swój e-commerce dzięki Shopify Flow

 

Shopify Flow to aplikacja służąca do automatyzacji procesów e-commerce dostępna dla użytkowników platformy Shopify Plus. To narzędzie w Twoich rękach, dzięki któremu możesz zrobić jeszcze więcej w krótszym czasie. Flow to rozwiązanie na czasochłonne, powtarzające się czynności. Aplikacja dostępna jest z poziomu panelu administracyjnego Shopify i nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej. Dzięki prostemu kreatorowi w łatwy sposób zorganizujesz automatyczne reguły, które wywoływane będą w Twoim sklepie. Po określeniu triggera, warunku i czynności końcowej, możesz z pełną gwarancją działania automatyzacji przyglądać się z boku jak Twój sklep staje się samoobsługowy.

 

By jednak lepiej zaprezentować Ci możliwości tego rozwiązania, przejdźmy do przykładów jego zastosowania. Pamiętaj również, że możliwości Flow są praktycznie nieograniczone, a swoimi pomysłami na automatyzacje możesz dzielić się ze społecznością Shopify. Możesz również korzystać z udostępnionych reguł opracowanych przez innych użytkowników Shopify Plus, w łatwy sposób importując je do swojego sklepu i dostosowując do własnych reguł.

 

Shopify Flow – przykłady zastosowania

 

Poniżej prezentujemy przykłady zastosowania Shopify Flow w praktyce. Wierzymy, że dzięki nim uwolnisz swój czas i przeznaczysz go na pracę, która pozwoli Ci rozwijać się jeszcze szybciej.

 

1) Nagradzaj swoich najlepszych Klientów

 

Dzięki tej automatyzacji możesz tagować klientów, którzy osiągają określony przez Ciebie pułap wydatków w Twoim sklepie. Na podstawie automatycznie przypisanych tagów do klientów mogą trafiać różne komunikaty, rekomendacje produktów lub kody rabatowe czy specjalne niespodzianki. Utrzymanie swoich najlepszych kupujących oraz zwiększenie ich lojalności może przynieść tylko pozytywy dla Twojego e-commerce. Automatyczna segmentacja klientów pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, jednocześnie dostarczając Ci niezbędne dane do wykorzystania w budowaniu dalszych relacji z kluczowymi klientami.

 

Flow po spełnieniu odpowiednich warunków może również powiadomić Twój zespół poprzez Slack lub email o nowym ważnym kliencie, który osiągnął założony pułap – by nie zapomnieć wysłać na jego adres, np. podziękowania w formie prezentu za dotychczasowe zakupy.

 

Shopify Flow - najlepsi klienci

Źródło: Własny sklep testowy Brand Active

 

2) Kontroluj zamówienia w oparciu o zaawansowane warunki (np. kody rabatowe)

Współpracujesz z różnymi grupami odbiorców, dla których konieczna jest weryfikacja przysługujących im zniżek? Z wykorzystaniem Shopify Flow to nie problem. Załóżmy, że odbiorcami Twoich produktów są szkoły, które biorą udział w akcji X, dzięki czemu mogą liczyć na 50% zniżkę. Jak uniknąć sytuacji wykorzystania kodu rabatowego przez nieodpowiednie osoby? Z wykorzystaniem Shopify Flow możemy śledzić każde zamówienie, w którym wykorzystany został określony kod rabatowy. Automatyzacja po zarejestrowaniu zamówienia, w którym użytko dany kod rabatowy wyśle powiadomienie do określonej osoby z Twojego zespołu i poprosi o jego weryfikację. Do zamówienia może dodać się również określony tag, byś bez problemu mógł filtrować zamówienia według interesujących Cię danych. 

 

Tę automatyzację możesz wykorzystywać do wielu rodzajów warunków. Mogą to być między innymi:

  • zamówienia, w których użyto adresu email z określoną domeną,
  • zamówienia pochodzące z określonego kanału sprzedaży,
  • zamówienia sfinalizowane określoną bramką płatniczą,
  • zamówienia o określonej wartości,
  • i wiele więcej…

 

Shopify Flow discount

Źródło: Własny sklep testowy Brand Active

 

3) Kontroluj stany magazynowe określonych produktów 

 

Problem z dostępnością Twoich produktów może zostać sprawnie rozwiązany. Ta automatyzacja pozwala śledzić stany magazynowe produktów i uruchamiać określone akcje po spełnieniu danych warunków. Załóżmy, że produkty producenta “123”, które sprzedajesz w swoim sklepie, mocno zyskały na popularności i zaczęły się wyprzedawać. By uniknąć całkowitego wyprzedania się, automatyzacja powiadomi Cię, lub wskazaną przez Ciebie osobę, poprzez email lub Slack o osiągnięciu wyznaczonego stanu magazynowego na Twoim sklepie, np. mniej niż 10 sztuk. Flow może również od razu zainicjować nowe zamówienie u Twojego dostawcy, poprzez wysłanie do niego określonego maila z prośbą o zamówienie kolejnej partii produktów. 

 

Shopify Flow inventory

Źródło: Własny sklep testowy Brand Active

 

4) Wyprzedaż produktów z niskim stanem magazynowym 

 

Niski stan magazynowy to również szansa na wykorzystanie dodatkowego bodźca dla Twoich klientów. W tej automatyzacji do produktów z określonym stanem magazynowym możesz dopisać nowy komunikat o dostępności, np. Ostatnie sztuki!. Możesz również dla tych produktów wygenerować dodatkowe kody rabatowe, by wyprzedać magazyn lub umieścić je w osobnej kategorii z dedykowanymi flagami. Produkty te możesz oczywiście automatycznie otagować, by móc sprawnie je filtrować. Również Twój dział marketingu może otrzymać automatyczną wiadomość z listą produktów z niskim stanem magazynowym i prośbą o uwzględnienie ich w nadchodzących akcjach promocyjnych.

 

Shopify Flow add to collections

Źródło: Własny sklep testowy Brand Active

 

5) Anulowanie zamówień z określonego adresu email lub IP

 

Zdarza Ci się realizować zamówienia, które w większości przypadków wracają do Ciebie? Każdy sklep mierzy się z tym problemem. Jak możemy to ograniczyć z wykorzystaniem Shopify Flow? Shopify daje nam możliwość automatycznego określania ryzyka realizacji zamówienia. Przy wysokim ryzyku możemy ustawić regułę, która anuluje dane zamówienie. Możemy również robić to, określając konkretne adresy email, na które złożone zostało zamówienie lub IP użytkownika. W przypadku, gdy widzimy, że dany adres email składa tylko zamówienia i nigdy nie dochodzą one do realizacji, dzięki Shopify Flow możemy uruchomić regułę, która automatycznie anuluje takie zamówienie, wyśle email do klienta oraz zwróci zamówione produkty na magazyn. Wówczas zamówienia z wysokim ryzykiem obsługiwane są praktycznie bez naszego udziału, nie zabierając nam naszego cennego czasu. 

 

Shopify Flow - cancel order

Źródło: Własny sklep testowy Brand Active

 

Powyższe przykłady to tylko mała część tego, co możemy osiągnąć dzięki Shopify Flow. Każdy sklep ma potrzebę tworzenia innych zależności pomiędzy działaniami Klientów, a reakcją systemu – Flow jest tutaj w pełni elastyczny i daje szerokie możliwości. Przy odpowiednim skonfigurowaniu zależności, sklep po części działać może bezobsługowo. 

 

Poniżej prezentujemy również dodatkową listę scenariuszy, które mamy nadzieję, pozwolą Ci zobrazować, które działania wykonywane ręcznie możesz zautomatyzować:

 

  • automatyczne utworzenie ticketu wsparcia, jeśli klient wystawił negatywną recenzję,
  • śledzenie klientów, którzy dokonują zwrotów powyżej określonej wartości,
  • dodawanie do arkusza kalkulacyjnego zamówień o danych kryteriach np. z wysyłką międzynarodową,
  • powiadamianie firmy kurierskiej o nowych zamówieniach,
  • tworzenie listy popularnych (najczęściej wyszukiwanych) produktów,
  • automatyczne przesyłanie kodów rabatowych lub kart podarunkowych dla klientów, którzy wydali określoną sumę na zakupy w sklepie,
  • automatyczne tworzenie powiadomienia do działu logistyki o konieczności szybszej realizacji wysyłki,
  • automatyczne zbieranie określonych danych,
  • automatyczne ukrywanie niedostępnych produktów,
  • oznaczanie klientów, którzy dodają napiwek.

 

Wartości biznesowe Shopify Flow

 

  • odciążenie obowiązków administracyjnych,
  • oszczędność czasu poprzez automatyzację powtarzających się czynności,
  • automatyzacja programów lojalnościowych,
  • lepsza organizacja i łatwiejsze zarządzanie e-commerce,
  • większa kontrola procesów,
  • więcej czasu na działania przynoszące faktyczny rozwój marki.

 

Dołącz do Shopify Plus i wykorzystaj Shopify Flow

 

Jeżeli jesteś już użytkownikiem Shopify Plus, wdróż Flow i sprawdź, ile czasu możesz zyskać. Pamiętaj też, że Shopify Flow możesz zintegrować z innymi narzędziami, co dalej pozwoli Ci tworzyć niezbędne dla Ciebie scenariusze. 

 

Jeżeli myślisz o Shopify Plus i chciałbyś dowiedzieć się więcej – to również dobrze trafiłeś. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z porad naszych ekspertów Shopify. Porozmawiajmy o tym, co wspólnie możemy zrobić i jak możemy zautomatyzować Twoje procesy biznesowe. 

 

Zachęcamy również do zapoznania się z kolejnymi funkcjonalnościami Shopify Plus:

Chcesz dowiedzieć się więcej o Shopify Plus?

Sprawdź

Paweł Horodecki
Head of Operations | Sales Team, specjalizuje się w planowaniu długofalowej współpracy z klientami oraz pomocy w osiąganiu celów wyznaczonych w projektach. Na co dzień dba o jakość obsługi klienta oraz dobór najlepszych rozwiązań, mając na uwadze sukces klienta.

Chcesz pracować z doświadczonymi specjalistami?

Porozmawiajmy o naszych rozwiązaniach dla Twojego biznesu.

Skontaktuj się z nami

Polecane wpisy

Optymalizacja SEO platformy Shopify Plus - poradnik

Shopify Plus to jedna z najpopularniejszych platform sprzedażowych, dedykowana klientom typu enterprise. Shopify Plus powstał w 2014 roku i na przestrzeni ostatnich lat zyskał ogromną popularność. Dziś, szacuje się, że został on już wdrożony u ponad 10 700 przedsiębiorców na całym świecie.
10.09.2021
Czytaj więcej Strzałka

Efektywna sprzedaż wielokanałowa - wybór platformy

O sprzedaży wielokanałowej, czyli o tzw. omnichannel mówi się od lat i na szczęście nie tylko mówi, ponieważ wiele sklepów internetowych, tych, które chcą być liderami, praktykuje tego typu sprzedaż. Jeśli w Twojej firmie to pojęcie jest jeszcze obce, to przynajmniej na pewno jako konsument niejednokrotnie doświadczyłeś omnichannel’u. Dzisiaj już wiesz, że w większości przypadków jest to must have, ponieważ więcej kanałów, to więcej kupujących i tym samym więcej przychodu
17.08.2021
Czytaj więcej Strzałka