Agencja e-commerce | Strategia, Marketing, Optymalizacja, Audyt

info@brandactive.pl

+48 17 770 73 96

Top

Shopify Plus vs Magento 2 Commerce – porównanie systemów e-commerce

Brand ActiveNarzędzia e-commerce Shopify Plus vs Magento 2 Commerce – porównanie systemów e-commerce

Shopify Plus vs Magento 2 Commerce – porównanie systemów e-commerce

Shopify Plus i Magento 2 Commerce to obecnie dwaj niekwestionowani liderzy runku e-commerce na świecie. Czym się różnią, jakie możliwości oferują, dla kogo są przeznaczone, jakie są koszty wdrożenia i utrzymania  – te oraz inne aspekty porównania tych systemów e-commerce postaram się przedstawić w poniższym artykule.

Shopify Plus i Magento 2 Commerce  jako liderzy rynku systemów ecommerce

Shopify Plus i Magento 2 Commerce nazywam liderami, jednak statystki globalne ukazują nam inny układ sił, jeśli chodzi o wybór silnika e-commerce przez właścicieli sklepów internetowych. Na rynku istniej cały przekrój rozwiązań dostosowanych do różnych klientów, wielkości biznesów. Obecnie podział na rynku e-commerce na świecie wygląda następująco:

źródło: https://trends.builtwith.com/shop

W artykule skupiam się natomiast na platformach w wersji Enterprise przeznaczonych dla firm świadomych swoich potrzeb obecnych i skalowalności swojego biznesu. Oba rozwiązania są dostępne również w uboższych wersjach odpowiednio Shopify oraz Magento 2 Community

Trochę historii

Pierwsza wersja Magento 2 Commerce ukazała się w 2015 i jest następcą istniejącej od 2008 roku Magento 1. Od 2018 roku Magento zostało przejęte przez firmę Adobe co przyczyniło się w większym stopniu do rozwoju wersji Enterprise.

Shopify Plus powstało w 2014 jako rozszerzona wersją istniejącego od 2004 roku Shopify.

Shopify Plus i Magento 2 Commerce – porównanie w kluczowych aspektach

Magento 2 CommerceShopify Plus
HostingUtrzymywane na własnym serwerze lub w wersji CloudHosting Shopify
Wsparcie klientaPłatne wsparcie przy płatnej licencjiDarmowe 24/7 dedykowany manager w ramach licencji
Możliwości rozwoju deweloperskiegoNiezbędny jest pełen zakres prac developerskich, możliwe jest wykonanie wszystkich koniecznych modyfikacjiPrace developerskie nie są wymagane wcale lub w małym zakresie, nie wszystko da się wykonać
Możliwości dostosowaniaPrawie nieograniczoneMniejsze niż w Magento
Typy produktów7 typów produktów w tym cyfrowe i do pobrania2 typy produktów
Warianty produktównieograniczoneMax. 100 wariantów
Możliwości integracjinieograniczoneOgraniczone poprzez dostępne API
Koszty licencjiRoczna opłata uzależniona od prognozowanej rocznej sprzedaży (GMV) zaczynająca się od 22k $/rok wzwyż
W wersji Cloud opłata zaczyna się od 3,33k $/miesiąc wraz z hostingiem
0,25% od obrotu, min 2k$/miesiąc co daje min. 24k $/rok
Time to marketMin 2 -3 miesiące do roku pracyMożemy sprzedawać już od 1 dnia
Klient docelowyMocno skalowalne biznesy, bardzo duże katalogi produktowe, wielomagazynowe, wielojęzykowe, wielowalutowe, indywidualnie dopasowane rozwiązania funkcjonalneSzybko rosnące biznesy sprzedażowe, mniejsze wymagania deweloperskie, większe wymagania Time to market, możliwości szybkich integracji

Shopify Plus i Magento 2 Commerce szersze porównanie kosztowe

Magento 2 CommerceShopify Plus
Koszt licencji miesięcznyOd 1840 $ wzwyż uzależnione od GMV0,25% obrotu, min 2000$
HostingWe własnym zakresie, przeważnie od 1000$ w górę w zależności od skali wdrożeniaDarmowy w ramach licencji
Koszt budowy strony (koszty EU)50k $ – 500k $20k $ – 100k $
Koszty wsparcia i aktualizacjiUzgadniane z partnerem wdrożeniowym przeważnie od 2k $ do 15k $ miesięcznieUtrzymanie, SLA i aktualizacja w cenie licencji
RaportowanieMagento BI do 100$ do 2000$ na miesiącW cenie licencji
Aplikacje Płatne jednorazowo przy wdrożeniu i aktualizacjiMiesięczny abonament za utrzymanie, średnio ok 200$ miesięcznie
Razem miesięczne koszty utrzymaniaOd ok 5000 $Od ok 2200 $

Skalowalność rozwiązań Shopify Plus i Magento 2 Commerce

Oba rozwiązania są zaprojektowane i dostosowane do dużej skalowalności biznesu. Mimo, iż oba systemy są do tego przystosowane, różnie zostało to rozwiązane.

W Magento 2 Commerce, poruszając kwestię skalowalności, mówimy również o skalowalności kosztowej. Skalowalność w Magento należy przewidzieć już na etapie projektowanie i wdrożenia przyszłego systemu. Ma samym początku należy przewidzieć możliwość dużego ruchu na sklepie np. w Black Friday. Oznacza to, iż musimy mieć dostosowaną infrastrukturę serwerową , hosting, SLA. Cała architektura musi uwzględniać możliwości wydolnościowe i pick sprzedażowy. Zatem od samego początku ponosimy wysokie koszta przez cały rok, aby być wydajnym kilka dni w roku.

W przypadku Shopify Plus temat skalowalności i wydajności jest zarządzany przez Shopify – bo jest to w pełni hostowane rozwiązanie SaaS-owe. Dzięki temu sklep oparty o Shopify od pierwszego dnia jest przystosowany to przyjęcia każdego picku sprzedażowego. Właściciel sklepu na Shopify Plus może spokojnie odsunąć na bok obciążenia związane ze skalowalnością oraz wydajnością i może skoncentrować czas i energię na działaniach o wartości dodanej, takich jak innowacje produktowe, marketing i wrażenia zakupowe użytkowników.

Możliwości customizacji i implementacji Shopify Plus i Magento 2 Commerce

Magento 2 Commerce jest w pełni open-sourcową platformą, więc możemy wykonać w niej wszystkie modyfikacje, jakie tylko sobie wymyślimy. Niestety, wiąże się to również z dość wysokimi kosztami. Architektura budowy kodu Magento wymaga pracy wyspecjalizowanych programistów. Dodatkowo każda własna indywidualna modyfikacja w kodzie Magento uniemożliwia nam przyszłe automatyczne podnoszenie wersji sklepu do nowszych, a więc bieżące wsparcie programistyczne jest non stop konieczne i kosztowne.

Wdrożenie sklepu na Magento przeważnie wymaga do roku pracy programistów, architektów sieci, DEVobs-ów i zespołu wdrożeniowego. Wdrożenie nie wymaga ustandaryzowanego kodu, więc ewentualna zmiana agencji wdrożeniowej lub połączenie niezależnych aplikacji na pewno będzie powodować wiele problemów przy utrzymaniu i rozwoju kodu systemu.

Aby zbudować profesjonalny sklep na Shopify, wystarczy znajomość programowania front-ednowego opartego o Liquid. Oprócz pełnej kontroli nad kodem front-end w Shopify Plus mamy dostępne Shopify Scripts zwiększające funkcjonalność i elastyczność gotowych rozwiązań. Dodatkowo dzięki dostępowi do SDK, możemy tworzyć własne prywatne i publiczne aplikacje, wszystko z zachowaniem skalowalności i bezpieczeństwa systemu. Wdrożenie sklepu Shopify Plus wymaga przeważnie ok. 6 – 20 tygodni pracy, ale teoretycznie sprzedaż możemy zacząć po jednodniowej konfiguracji i wyborze jednego z wielu gotowych szablonów.

Bezpieczeństwo systemów Shopify Plus i Magento 2 Commerce

W obecnych czasach bezpieczeństwo to kluczowa wartość dla każdego biznesu, szczególnie w kanale ecommerce. Zarówno jeden, jak i drugi system spełnia wymogi bezpieczeństwa PCI. Jednakże należy spojrzeć na te systemy z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa w czasie.

W przypadku Magento 2 Commerce za bezpieczeństwo odpowiada właściciel wdrożonego systemu. Jego obowiązkiem jest stale monitorować zagrożenia, aktualizować oprogramowanie serwerowe, zabezpieczać sieć oraz utrzymywać wersje Magento zaktualizowaną do wymogów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, iż Magento jest rozwiązaniem open-source, czyli jest bardziej podatne na próby ataku.

Shopify Plus jest rozwiązaniem typu SaaS, więc to Shopify hostuje, ochroni i dba o aktualizacje core sklepu do aktualnych wymogów PCI. Shopify bez udziału właściciela sklepu i ponoszenia przez niego dodatkowych kosztów zapewnia:

– utrzymanie bezpieczeństwa sieci,

– ochronę danych klientów  i ich transakcji,

– zarządzanie kontrolą dostępu do serwerów i infrastruktury,

– regularne monitorowanie i testowanie sieci i oprogramowania

W przypadku Magento właściciel sklepu musi zapewnić wykonanie tych czynności.

Wsparcie producenta i aktualizacja oprogramowania

Magento oficjalnie oferuje wsparcie dla klientów systemu Magento 2 Commerce, ale praktycznie jest to tylko obietnica. W chwili kiedy wybrana firma wdrożeniowa indywidualnie przerabia kod Magento, wsparcie ze strony producenta przeważnie się kończy i koniczne jest utrzymanie umowy SLA z partnerem we własnym zakresie.

Należy zwrócić uwagę na wsparcie starszych wersji Magento, które dla systemów Magento 1 kończy się z dniem 30 czerwca 2020r., co zmusza do migracji na nowszą wersję Magento lub na inny system.

W przypadku Shopify już od pierwszego dnia otrzymujemy dostęp do dedykowanej pomocy poprzez Launch Engineera, który pomoże w zaznajomieniu się z systemem bądź przeprowadzi przez migrację z innego systemu. W Shopify nie ma tematu wsparcia wcześniejszych wersji, gdyż zawsze pracujemy na najnowszej wersji systemu w modelu SaaS.

Stwórz z nami swój własny sklep na platformie SHOPIFY PLUS

sprawdź naszą ofertę

Piotr Znamirowski

Od wielu lat prowadzi konsultacje i nadzór nad wdrożeniami oraz integracjami w obszarze e-commerce. Zawsze poszukuje sposobu optymalizacji i automatyzacji procesów IT.