Shopify vs Shopify Plus – porównanie systemów e-commerce

Shopify to dynamicznie rozwijająca się platforma e-commerce, która z roku na rok poszerza swoje grono odbiorców. Potwierdza to fakt, że przychód za drugi kwartał 2020 roku wzrósł niemal dwukrotnie w stosunku do drugiego kwartału 2019 i wyniósł 97%. Co sprawia, że Shopify jest tak atrakcyjną platformą z którą warto zacząć przygodę z branżą e-commerce oraz jakie korzyści niesie za sobą wybór tego rozwiązania?

Co oferuje nam Shopify?

Bezdyskusyjną zaletą Shopify jest prostota użytkowania. Wszystkie funkcje „są tam gdzie powinny być”, dzięki czemu każdy powinien poradzić sobie z podstawową konfiguracją sklepu. Ponadto przejrzystość przedstawianych informacji i intuicyjny panel zarządzania sprawiają, że platforma jest bardzo łatwa w obsłudze. Naszej uwadze nie mogło także umknąć całodobowe wsparcie supportu Shopify, który pomoże nam w przypadku problemów.

Osobom, które chcą rozpocząć przygodę z e-commerce może spodobać się fakt, że koszty początkowe są stosunkowo niskie biorąc pod uwagę konkurencyjne platformy. Na obecną chwilę istnieją 3 standardowe warianty cenowe, a także Shopify Lite oraz Shopify Plus.

Ceny za powyższe plany prezentują się następująco:

    • Shopify Lite (9$/miesiąc)

 

    • Basic Shopify (29$/miesiąc)

 

    • Shopify (79$/miesiąc)

 

    • Advanced Shopify (299$/miesiąc)

 

    • Shopify Plus (2000$/miesiąc)

 

Funkcjonalności standardowych wariantów cenowych oferowanych przez Shopify

Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://www.shopify.com/pricing

Shopify oferuje również szereg korzyści płynących ze współpracy. Zaliczyć można do nich między innymi ponad 70 motywów sklepów, edycję HTML oraz CSS, platformę blogową, darmowy certyfikat SSL, intuicyjny system wycen przesyłek czy usługę Shopify Payments. Wymienione funkcje są dostępne już w najtańszym standardowym wariancie cenowym, a to tylko część oferowanych przez platformę usług.

Platforma Shopify została dopasowana do skalowania biznesu. Umożliwia nam to przechodzenie na wyższe plany wraz z postępem i rozwojem naszej marki, a wraz z tym wykorzystywanie dodatkowych funkcjonalności platformy.

Shopify App Store

Atutem, dzięki któremu Shopify jest tak chętnie wykorzystywany do tworzenia sklepów internetowych jest ilość dodatkowych aplikacji, które możemy wykorzystać do edycji naszego sklepu. Na dzień publikacji tego artykułu Shopify oferuje ich jedynie(!) 4848. Pogrupowane są one w kategorie, co ułatwia poszukiwanie interesujących nas rozwiązań:

  • Znajdowanie produktów
  • Miejsca sprzedaży
  • Projekt sklepu
  • Marketing
  • Sprzedaż i konwersja
  • Zamówienia i wysyłka
  • Zarządzanie zapasami
  • Obsługa klienta
  • Zaufanie i bezpieczeństwo
  • Finanse
  • Wydajność
  • Raportowanie

Warto dodać, że aplikacje dostępne są już od podstawowego wariantu cenowego, znaczna część z nich posiada bezpłatny okres próbny, a wiele pozycji jest całkowicie darmowych.

Shopify Plus

Shopify Plus to wariant, który zawiera w sobie wszystkie funkcjonalności Shopify Advanced oraz te wynikające z samego Shopify Plus – i to te ostatnie robią różnicę.

Pierwszą funkcją, która przyniesie nam korzyści jest pełna możliwość edycji i dostosowywania sklepu pod nasze oczekiwania. Na tym poziomie możliwości są bardzo duże, przez co mamy mnóstwo okazji do zachęcenia klienta do zakupu czy zatrzymania go na dłużej na stronie naszego sklepu. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Drugą funkcją jest skalowanie. Umożliwia ono przetworzenie ponad 10 000 zamówień w minutę. Shopify Plus ułatwia również tworzenie oraz dopasowywanie wyglądu strony z potwierdzeniem zamówienia, dzięki czemu sam proces zakupowy może zostać uproszczony i bardziej przyjazny dla klienta.

Trzecią funkcją jest opcja utworzenia do 10 sklepów, co jest bardzo przydatne w przypadku przedsiębiorstw rozszerzających działalność lub istniejących już na rynkach międzynarodowych.

Czwartą funkcją jest wysoka przepustowość ruchu na stronie, która przyczynia się do redukcji porzuconych zamówień.

Piątą funkcją jest zaawansowany system bezpieczeństwa, dzięki któremu możemy spać spokojnie bez obawy o bezpieczeństwo danych naszych klientów.

Szóstą funkcją, a zarazem – w mojej opinii – najistotniejszą ze wszystkich przeze mnie wymienionych jest automatyzacja. Shopify Plus umożliwia nam pełną automatyzację procesów w oparciu o nasze potrzeby m.in. poprzez użycie Shopify Scripts oraz Shopify Flow. Przykładowe zastosowanie chciałbym przedstawić na przykładzie:

Przeciętna wartość zakupu dla sklepu XYZ wynosi 50 zł. Klient A dokonał zakupu w tym sklepie na kwotę 5000 zł. Dzięki zainstalowanemu skryptowi klient A zostaje dodany do grupy klientów z tagiem VIP. Dlaczego? Ponieważ jest to kwota znacznie wykraczająca poza przeciętną wartość zakupu a otagowanie go jest korzystne dla dalszej współpracy i potencjalnego targetowania.

Każda z grup może mieć utworzoną specjalną, spersonalizowaną wiadomość zachęcającą do zakupu różne grupy klientów. Daje nam to pełną dowolność w dostosowywaniu grupowania, personalizowania wiadomości czy ofert. W rękach doświadczonego e-commerce managera jest to potężne narzędzie, które może być silnikiem służącym maksymalizacji sprzedaży.

Podsumowując – który wariant mam wybrać?

Niestety, jeżeli spodziewaliście się jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który plan cenowy wybrać to mogę posłużyć się tylko jednym zwrotem – to zależy. Jak wcześniej wspominałem Shopify to platforma stawiająca na skalowanie oraz powiększanie bazy funkcji wraz z rozwojem naszego biznesu i przechodzeniem na wyższe warianty. W przypadku, gdy posiadamy własną stronę i chcielibyśmy do niej dodać funkcjonalności w formie sklepu czy reklamy w mediach społecznościowych wystarczającym rozwiązaniem spełniającym te wymagania byłby Shopify Lite. Do utworzenia podstawowego sklepu internetowego „od zera” odpowiedni natomiast będzie wariant Basic Shopify. W momencie, gdy nasz sklep i baza klientów rozwinie się, a my będziemy znać już jego mocne i słabe strony, a także ograniczenia płynące z wybranego wariantu – możemy zdecydować się na przejście na wyższy poziom. Wszystko zależne jest od naszych możliwości finansowych i oczekiwań, dlatego warto przekalkulować sobie na jakim etapie jesteśmy i jakie zapotrzebowanie na funkcje jest dla nas obecnie niezbędne do prowadzenia działalności zgodnie z naszą wizją.

Jakub Barański
W Brand Active na stanowisku E-Commerce Project Coordinator. Na co dzień zajmuje się analizą, koordynacją a także wdrażaniem sklepów internetowych. Doradzam naszym klientom w temacie szeroko pojętych rozwiązań e-commerce, mając na celu ich sukces.

Chcesz pracować z doświadczonymi specjalistami?

Porozmawiajmy o naszych rozwiązaniach dla Twojego biznesu.

Skontaktuj się z nami

Polecane wpisy

Shopify jako ekosystem e-commerce

Shopify nie stałby się najpopularniejszą platformą e-commerce na świecie, gdyby nie zróżnicowany i bogaty ekosystem. Sama platforma do sprzedaży, którą oferuje Shopify może wydawać się prostym softem, dość szczupłym rozwiązaniem, nieoferującym w swoim standardzie zbyt wiele. Jednak w Shopify chodzi o coś innego. Shopify to wiele niezależnych projektów, produktów i usług, chociażby takich jak Shopify App Store. Na cały ekosystem składa się również społeczność, którą tworzą developerzy, projektanci i agencje e-commerce. Kanadyjska firma dzieli się finansami i know how z całą społecznością, co daje poczucie bezpieczeństwa i wszystkich motywuje do rozwoju.
26.09.2020
Czytaj więcej Strzałka

Shopify storefront signage – wspieraj swój biznes online

Obecnie panująca sytuacja związana z pandemią COVID-19 sprawiła, że twórcy i developerzy Shopify stale szukają sposobów na promowanie sklepów online. Wychodząc naprzeciw potrzebom właścicieli sklepów stacjonarnych, stworzyli darmowy moduł, który pozwala na wygenerowanie kodu QR przekierowującego do witryny sklepu internetowego. W praktyce informacja z kodem ma zachęcać ludzi odwiedzających stacjonarne punkty do zakupów online i informować o możliwości ich dokonywania.
21.09.2020
Czytaj więcej Strzałka

Dodaj komentarz